2016 ALTERNATİF YILBAŞI ROTALARI

PicMonkey-Collage.jpg

Bu yıl, yılbaşında yurtdışı planları yapmak açısından oldukça elverişli bir yıl ! Zira 7 yılda bir başımıza gelen Cuma’nın yılın ilk gününe denk gelme olayı 2016 yılbaşı na denk geliyor. Plan yapmaya başlayıp da, turları seçenekleri incelediğimde hep aynı şeyleri gördüm; Londra, Roma, Paris ya da bütçeniz biraz daha yüksek ve zamanınız biraz daha fazla ise New York !

Siz zaten bu şehirlere gittiyseniz ya da yılbaşını bambaşka kutlayan yeni destinasyonlar arayışındaysanız bu yazı tam size göre !

İşte Alternatif 5 Yılbaşı Rotası !

1-Edinburgh, İskoçya

hogmanay
hogmanay

İskoçya’da yılbaşı Hogmanay adı verilen 3 gün 3 gecelik bir partiyle kutlanıyor. Dünyanın en uzun en eğlenceli yılbaşı kutlaması olduğu test edilmiş ve onaylanmış durumda ! Aslında bir sokak partisi olan bu organizasyon için merkezi yerlerde şehrin sokakları trafiğe kapatılıyor ve vikiglerin torunları 30 Aralıktan itibaren ellerinde meşaleleriyle sokakta bir nevi fener alayı yürüyüşü yapıyorlar ve festival böylece başlamış sayılıyor. Hogmanay doruk noktasına ise, 31 Aralıkta saatler 12 yi gösterdiğinde bütün İskoçların hep bir ağızdan halk şarkıları olan “Auld Lang Syne” i (eski zamanlar??) söylemesiyle ulaşıyor. Dayanacak gününüz varsa, partinin ertesi gün de devam ettiği elimize ulaşan bilgiler arasında :)

Kısaca özetlemek gerekirse; açık hava konserleri, sokak gösterileri, gayda sesleri, İskoçya’nın çılgın insanları size unutamayacağınız ve eşi benzerine rastlanmayacak bir yılbaşı yaşatmaya aday !

2-) Lapland, Finlandiya

lapland santa claus village
lapland santa claus village

Uzun partiler, şaşalı kutlamalar size göre değilse ve bu yılbaşında ana amacınız bir tatlı huzur ve biraz da macera ise Lapland tam size göre ! Lapland’de cam iglolarda, geleneksel ahşap kulübelerde ya da buz otelde konaklayabilir unutamayacağınız anılar edinebilirsiniz. Buna doğanın havai fişekleri sayılan kuzey ışıklarını görmek, geyiklerin ya da husky lerin çektiği kızaklarla turlamak da dahil !

Özellikle çocuklarla seyahat ediyorsanız, Lapland’in başkenti sayılan Rovaniemi şehrine 15 dakika uzaklıkta bulunan Noel Baba Köyünü ziyaret edebilir hatta konaklayabilirsiniz.  

3- Madrid, İspanya

madrid new years eve
madrid new years eve

Eski yılın stresini saatlerce süren inanılmaz ziyafet sofraları ve sonrasında meşhur sokak partilerinde atmak istiyorsanız elinizdeki en iyi seçenek Madrid!

Madrid’te yeni yıl kutlamaları Noche Vieja denilen özel yışbaşı yemeği ile başlıyor ve daha sonrasında herkes kendini Madrid’in ana meydanı olan Puerta Del Sol’a atıyor. Meydandaki eski saat 12’yi gösterip gong çalmaya başladığında ise herkes 12 gong sesi ile senkronize 12 adet üzüm yemeye çalışıyor. İspanyollara göre bu görevi başarırsanız yeni yılda 12 bereketli ay yaşama şansına kavuşuyorsunuz. 

4-) Berlin, Almanya

berlin new years eve
berlin new years eve

Dünyanın kabul ettiği üzere Berlin görüp görebileceğiniz en sıkı parti şehri. Yılbaşında ise parti her zamankinden daha fazla alevleniyor diyebiliriz !

Brandenburg kapısından başlayan ve “Party Mille” olarak anılan yolda yılbaşı, konserler, sokak gösterileri ve ışık şovları ile kutlanıyor. Almanlar asıl partiye dünyaca ünlü Berghain gibi gece kulüplerinde devam ediyor... Berghain’e girmeyi başarabilirseniz harika bir plan ! 

Ben bir gece klübü kapısında içeri girip giremeyeceğimi bile bilmeden yılbaşı gecesi 1 saat bekleyemem diyorsanız, bütün bu dramayı es geçip ewerk, umspannwerk gibi mekanlarda da eğlenceye doyabilirsiniz. Detaylar için  www.berlin.de/en/events/party/ 

5-) Reykjavik, Iceland

Reykjavik new years eve
Reykjavik new years eve

İzlanda yılın her mevsiminde ilginç ötesi bir ülke ! Ama İzlandalılara göre ülkelerini ziyaret etmek için en iyi zaman yılbaşı zamanı !

İzlandalıların, yılbaşı akşamı eski eşyalarını bir kamp ateşi oluşturup yakarak eski ve kötü enerjilerden kurtulmak gibi bir gelenekleri var. Haliyle yılbaşı gecesi birçok yerde yakılmış devasa kamp ateşleri görüyorsunuz. İnsanlar bu ateşlerin etrafına toplanıp eski şarkılarını söylüyorlar. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise gökyüzünü sayısız havai fişekler kaplıyor. Buradaki enteresan detay ise havai fişekleri aslında İzlandalıların, İzlanda Arama ve Kurtarma Derneğine katkı için kendi cezplerinden alıyor olmaları !

Bütün bunlar olurken, gökyüzünün diğer bir tarafında ise kuzey ışıklarını görmeniz kuvvetle muhtemel !

Yeni yıla girdikten sonra da parti sokaklarda ya da gece kulüplerinde sabahlara kadar devam ediyor. Yılın o zamanı İzlanda’da güneşin 11.30’da doğduğu da aklınızda bulunsun !

EğlentravelingladyComment