GOA YEMEK REHBERİ

COVER2.jpg
thali goa
thali goa

Goa yemekleri Hindistan ve Portekiz mutfağının füzyonundan oluşuyor. 450 yıllık Portekiz egemenliği kendini yemeklerde de büyük ölçüde gösteriyor. Hatta Portekizlilerin, işgalden sonra halkı ilk defa domates, patates, domuzeti, kaju fıstığı, ananas, guava ve acı ile tanıştırdığı biliniyor.

Şimdiki Goa mutfağı ise bu etkenler dolayısıyla, deniz ürünleri, sebze, pirinç, tropic meyveler ve tabiki baharatlardan oluşuyor.Goa yemekleri ile ilgili en sevgdiğim nokta ise baharatlarının tadının çok baskın olmaması.

Meşhur Goa yemekleriise Goa Fish Curry Rice, Pork Vindaloo, Beef Rolls, Fish Curry Rice, Beef Curry, Garlic Prawn, Goa likörü Feni and sadece Goa’da bulabileceğiniz bir tatlı olan Bebinca.

Bebinca
Bebinca

Goa’da Yemek Yenecek Yerler

Goa çok turistik bir yer olduğu için her ihtiyaca uygun birçok restoranı bünyesinde barındırıyor .Klasik Goa Yemekleri sunan resoranların yanı sıra dünyanın birçok mutfağından lezzetler sunan yerler bulabilirsiniz. Hangi restoranın en iyi olduğuna karar vermek için Hintliler arasında en popüler internet sitesi olan Times Food Guide a bir göz atmanızı öneririm.

Goa Yemekleriyle Bir Gün

Goa’da kahvaltı için yiyebileceğiniz en güzel yiyecek Dosa denilen pirinç-mercimek karışımı bir hamurdan yapılan Hint krepi. Dosa gerçekten de çıtır çıtır ve çok lezzetli, şiddetle tavsiye ederim.

Kahvaltıdan sonra güne plajda yiyeceğiniz lezzetli yemeklerle devam etmenizi öneririm. Neredeyse bütün plaj işletmelerinde taze ve çok lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Aynı zamanda burada ödeyeceğiniz para birçok Avrupa ülkesi’nde yiyeceğiniz deniz ürünleri fiyatlarının da çok çok altında.En renkli plaj işletmesi Anjune Plajında yer alan Lilliput. Goa gençliği arasında çok meşhur olan bu plajda leziz deniz ürünleri tadabileceğiniz gibi sabah akşam süren partilere de katılabilirsiniz.

goan-fish-curry-recipe
goan-fish-curry-recipe

Lezzetli deniz ürünlerinden ve Goa sahillerinin tadını çıkardıktan sonra ise Goa’nın ünlü içeceği Feni Likörü ile dinginliğin tadını çıkarabilirsiniz. Sadece Goa’da üretilen bu likörün hindistan cevizi ve kaju fıstığı aromalı çeşitleri var.

Uzun bir gün süren deniz macerasından sonra, güzel bir yemek yemek istiyorsanız Chef Soumyen’s Kitchen. Daha once Mumbai’deki dünyaca ünlü Tac Mahal Oteli’nde çalışmış olan Chef Soumyen daha sonra Goa’da kendi restoranını açmaya karar vermiş. Benim için en ilginci Chef Soumyen’in yemek bittikten sonra bütün masaları gezip, yemeğinizi beğendiniz mi diye sormasıydı. Türkiye’de cep yakan fiyatlara yiyebileceğiniz bu yemeği yine en fazla 40 TL bir hesap ödeyerek Goa’da yiyebilirsiniz.

goa seafood
goa seafood

Sonuç olarak Hint yemeği seven biri olun ya da olmayın, Goa miğdenize hitap etmeye konusunda başarısız olmayacak. Özellikle deniz ürünlerini seviyorsanız, Goa sizin için bir cennet de diyebiliriz. Sadece bu kadar çok güzel yemek yedikten sonra Goa sahillerinde bol bol yüzerek kalori yakmayı unutmayın :)