Posts in Eğlen
2016 ALTERNATİF YILBAŞI ROTALARI
PicMonkey-Collage.jpg

Bu yıl, yılbaşında yurtdışı planları yapmak açısından oldukça elverişli bir yıl ! Zira 7 yılda bir başımıza gelen Cuma’nın yılın ilk gününe denk gelme olayı 2016 yılbaşı na denk geliyor. Plan yapmaya başlayıp da, turları seçenekleri incelediğimde hep aynı şeyleri gördüm; Londra, Roma, Paris ya da bütçeniz biraz daha yüksek ve zamanınız biraz daha fazla ise New York !

Siz zaten bu şehirlere gittiyseniz ya da yılbaşını bambaşka kutlayan yeni destinasyonlar arayışındaysanız bu yazı tam size göre !

İşte Alternatif 5 Yılbaşı Rotası !

1-Edinburgh, İskoçya

hogmanay
hogmanay

İskoçya’da yılbaşı Hogmanay adı verilen 3 gün 3 gecelik bir partiyle kutlanıyor. Dünyanın en uzun en eğlenceli yılbaşı kutlaması olduğu test edilmiş ve onaylanmış durumda ! Aslında bir sokak partisi olan bu organizasyon için merkezi yerlerde şehrin sokakları trafiğe kapatılıyor ve vikiglerin torunları 30 Aralıktan itibaren ellerinde meşaleleriyle sokakta bir nevi fener alayı yürüyüşü yapıyorlar ve festival böylece başlamış sayılıyor. Hogmanay doruk noktasına ise, 31 Aralıkta saatler 12 yi gösterdiğinde bütün İskoçların hep bir ağızdan halk şarkıları olan “Auld Lang Syne” i (eski zamanlar??) söylemesiyle ulaşıyor. Dayanacak gününüz varsa, partinin ertesi gün de devam ettiği elimize ulaşan bilgiler arasında :)

Kısaca özetlemek gerekirse; açık hava konserleri, sokak gösterileri, gayda sesleri, İskoçya’nın çılgın insanları size unutamayacağınız ve eşi benzerine rastlanmayacak bir yılbaşı yaşatmaya aday !

2-) Lapland, Finlandiya

lapland santa claus village
lapland santa claus village

Uzun partiler, şaşalı kutlamalar size göre değilse ve bu yılbaşında ana amacınız bir tatlı huzur ve biraz da macera ise Lapland tam size göre ! Lapland’de cam iglolarda, geleneksel ahşap kulübelerde ya da buz otelde konaklayabilir unutamayacağınız anılar edinebilirsiniz. Buna doğanın havai fişekleri sayılan kuzey ışıklarını görmek, geyiklerin ya da husky lerin çektiği kızaklarla turlamak da dahil !

Özellikle çocuklarla seyahat ediyorsanız, Lapland’in başkenti sayılan Rovaniemi şehrine 15 dakika uzaklıkta bulunan Noel Baba Köyünü ziyaret edebilir hatta konaklayabilirsiniz.  

3- Madrid, İspanya

madrid new years eve
madrid new years eve

Eski yılın stresini saatlerce süren inanılmaz ziyafet sofraları ve sonrasında meşhur sokak partilerinde atmak istiyorsanız elinizdeki en iyi seçenek Madrid!

Madrid’te yeni yıl kutlamaları Noche Vieja denilen özel yışbaşı yemeği ile başlıyor ve daha sonrasında herkes kendini Madrid’in ana meydanı olan Puerta Del Sol’a atıyor. Meydandaki eski saat 12’yi gösterip gong çalmaya başladığında ise herkes 12 gong sesi ile senkronize 12 adet üzüm yemeye çalışıyor. İspanyollara göre bu görevi başarırsanız yeni yılda 12 bereketli ay yaşama şansına kavuşuyorsunuz. 

4-) Berlin, Almanya

berlin new years eve
berlin new years eve

Dünyanın kabul ettiği üzere Berlin görüp görebileceğiniz en sıkı parti şehri. Yılbaşında ise parti her zamankinden daha fazla alevleniyor diyebiliriz !

Brandenburg kapısından başlayan ve “Party Mille” olarak anılan yolda yılbaşı, konserler, sokak gösterileri ve ışık şovları ile kutlanıyor. Almanlar asıl partiye dünyaca ünlü Berghain gibi gece kulüplerinde devam ediyor... Berghain’e girmeyi başarabilirseniz harika bir plan ! 

Ben bir gece klübü kapısında içeri girip giremeyeceğimi bile bilmeden yılbaşı gecesi 1 saat bekleyemem diyorsanız, bütün bu dramayı es geçip ewerk, umspannwerk gibi mekanlarda da eğlenceye doyabilirsiniz. Detaylar için  www.berlin.de/en/events/party/ 

5-) Reykjavik, Iceland

Reykjavik new years eve
Reykjavik new years eve

İzlanda yılın her mevsiminde ilginç ötesi bir ülke ! Ama İzlandalılara göre ülkelerini ziyaret etmek için en iyi zaman yılbaşı zamanı !

İzlandalıların, yılbaşı akşamı eski eşyalarını bir kamp ateşi oluşturup yakarak eski ve kötü enerjilerden kurtulmak gibi bir gelenekleri var. Haliyle yılbaşı gecesi birçok yerde yakılmış devasa kamp ateşleri görüyorsunuz. İnsanlar bu ateşlerin etrafına toplanıp eski şarkılarını söylüyorlar. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise gökyüzünü sayısız havai fişekler kaplıyor. Buradaki enteresan detay ise havai fişekleri aslında İzlandalıların, İzlanda Arama ve Kurtarma Derneğine katkı için kendi cezplerinden alıyor olmaları !

Bütün bunlar olurken, gökyüzünün diğer bir tarafında ise kuzey ışıklarını görmeniz kuvvetle muhtemel !

Yeni yıla girdikten sonra da parti sokaklarda ya da gece kulüplerinde sabahlara kadar devam ediyor. Yılın o zamanı İzlanda’da güneşin 11.30’da doğduğu da aklınızda bulunsun !

EğlentravelingladyComment
2015 MÜZİK FESTİVALLERİ REHBERİ
mussssss4.jpg

2015’in gelmesiyle beraber yeni yıl kararları arasına “daha çok seyahat etmek” yazan kişiler çoktan planlarını yapmaya başladı. Bu zamanlar gerçekten gezginlerin yıllık seyahat planlarını yapması açısından çok ideal çünkü biletler nispeten daha ucuz :) Ve çok iyi biliyorum ki ben dahil birçok kişinin bu yılki hayallerinde dünyaca ünlü bir müzik festivaline gitmek var. Müzik festivalleri, sadece müzik dinleyip ruhunuzu besleyeceğiniz bir ortam olmanın çok ötesinde tamamen doruklarda bir eğlence festivali olmaya geçtiğinden beri herkesin hayallerini süslemeye başladı.

İşte 2015 planlarını yapanlar için dünyanın en ünlü müzik festivalleri...

Coachella, 10-12 – 17-19 Nisan 2015

Indio, California’da düzenlenen Coachella Amerika’nın en ünlü müzik festivali. Dünyaca ünlü grupları ağırlayan bu müzik festivali aynı zamanda son yıllarda ünlüleri görmek ya da kendini göstermek isteyenleri gittiği 1 numaralı etkinliğe dönüşmüş durumda. Bu kadar popüler olması size korkutmasın. Ben oraya gidip de eğlenmeden döneni hiç duymadım :) 2015’te etkinlik yoğun ilgi üzerine iki haftasonu olarak düzenlenecek. Biletler 375 dolar. Konser listesi ise şu şekilde;

coachella

 

Glatsonbury 24-28 Haziran 2015

İngiltere’nin Somerset şehrinde düzenlenen bu müzik festivali, festival dünyasının zirvesi olarak görülüyor. 1970lerde başlayan bu festival kimleri ağırlamamış ki; U2’dan Paul Mccartney’e, Beyonce’den Metalica’ya diyeyim gerisini siz tahmin edin :) Hep rastladığımız çamur içinde konser dinleyen gençler görüntüleri de hep bu konserden J 2015 konser listesi henüz belli değil ama ben eminim ki bizi çok sıkı bir sürpriz bekliyor. Bilet fiyatları 170 Pound civarında.

glastonbury 2015

 

Roskilde 27 Haziran - 4 Temmuz 2015

Danimarka’nın güneyinde yer alan Roskilde’de yapılan bu festival 1970 lerden beri düzenlenen köklü festivallerden bir tanesi. Kuzey Avrupa’nın ise en ünlüsü.  Malum Kuzey Avrupa’ya doğru gittikçe metal müziğe olan ilgi yoğunlaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda da festivali bu ilgi şekillendirmiş diyebilirim. Ama son dönemde festivalin de popülerleşmesi ile birlikte popular isimlere de yer vermeye başlamışlar. Festivalin en büyük, en büyük rahatlığı şehir merkezine diğer festivallere nispeten yakın olmanız. Yani isterseniz gece kamp alanında kalmak zorunda değilsiniz, şehir dönüp keyfinize de bakabilirsiniz çadırda kalmak istemiyorsanız tabi ki :) Full Festival bilet fiyatları yaklaşık 300 dolar.

Festivalin bu yılki konser listesi şöyle:

roskilde

 

Benicassim 16-19 Temmuz 2015

Barcelona Valencia arasında Akdeniz kıyılarında yapılan bu festival de bir başka favori. Deniz, kum, güneş bir de güzel müzik başka ne isterim diyorsanız kaçırmayın derim. Bu festivalin en büyük artısı ise tatilin her türlü nimetini bir arada sunması. 2015 konser listesi henüz belli değil. Biletler ise 130 Euro

benicassim 

 

Sziget Festivali 10-17 Ağustos 2015 

Sziget bizim bildiğim adıyla Zigetvar Festivali Avrupa’nın en ünlü festivallerinden biri. Sultan Süleyman’ın son seferini yaptığı Zigetvar yani Sziget tam bir eğlence ve özgürlükler adasına dönüşmüş durumda. Bu festivalin en büyük avantajı 1000’den fazla farklı performans sergilenmesi ve saymakla bitmeyecek yan aktiviteleri. Bu yıl konser verecek dev isimler henüz açıklanmamış da olsa 2014 yılının “After Movie” videosunu izlemek bu yılki biletinizi almak için yeterince ikna edici olacaktır. Sziget için 5 günlük bilet 199, 7 günlük bilet ise 229 Euro.

sziget map